Vedeli ste, že Konope sa už od pradávna používa v Himalájach na liečenie výškovej choroby. Najstarší nález konope pochádza zo 6. tisícročia pred n.l. Na farmakologické účely bolo konope používané už v neolite v Ázii, približne 5500 rokov pred naším letopočtom. V konopných semenách sa nachádza vzácny vitamín K. Zo stoniek konope bol v Číne vyrobený prvý papier na svete už 95 rokov pred Kristom. Toaletný papier z konope je omnoho ekologickejší ako bežný toaletný papier. Konope je dvojdomá rastlina, t.z. vytvára samčie a samičie rastliny. Najbližším príbuzným konope je chmel Humulus Lupulus. Konope pochádza pravdepodobne z centrálnej Ázie odkiaľ bolo človekom rozšírené do celého sveta. Konope má tri základné druhy: Cannabis sativa, Cannabis indica a Cannabis ruderalis. Novorodenci dostávajú endokanabinoidy pri kojení v materskom mlieku, aby dostali chuť k jedlu a naučili sa jesť. Podľa legendy sa Buddha pred osvietením, živil len jedným konopným semienkom denne. Povesť hovorí, že Šiva, jeden z bohov Hinduizmu, objavil konope a vysial ho v Himalájach. Novorodenci dostávajú endokanabinoidy na počiatku kojenia od matiek v materskom mlieku, aby dostali chuť do jedla a naučili sa jesť.
Endokanabinoidný systém

Endokanabinoidný systém

30. 01. 2021, 23:09

Naše telo je tvorené rôznymi systémami. Každý má vlastnú špecifická funkciu, ale všetky navzájom spolupracujú. Medzi systémy tela patrí napríklad: kostrový, svalový, dýchací, … My si dnes budeme hovoriť o systéme veľmi málo spomínanom v odbornej literatúre. Tento systém bol objavený v roku 1992 na univerzite v Jeruzaléme pánmi Dr. Lumir Hanus a Dr. William Devane.
Systém dostal názov endokanabinoidný (EKS).

Endokanabinoidný systém majú všetky živé organizmy okrem hmyzu. Je to systém poslov a receptorov nášho tela, ktorý zabezpečuje homeostázu alebo inak povedané rovnováhu nášho tela. Od embryonálneho vývoja až po imunitu, všetky funkcie tela sú ovplyvnené EKS.

Môžeme ho považovať za akési prepojenie medzi všetkými fyziologickými procesmi a orgánmi. Ovplyvňuje akciu a reakciu medzi vnútornými a vonkajšími stimulmi aby riadil, opravoval a najdôležitejšie, manažoval vaše zdravie. EKS sa delí na 4 základné komponenty:

1. kannabinoidné receptory (napríklad CB1 a CB2)
2. ligandy (molekuly, ktoré sa viažu na tieto receptory a iniciujú vznik endokanabinoidov alebo takzvaných kanabinoidov ľudského tela)
3. potom tu máme enzýmy syntézy, ktoré zabezpečujú aby sa endokanabinoidy dostali tam, kde ich je treba
4. a v poslednom rade tu máme enzýmy, ktoré endokanabinoidy rozkladajú po ich použití.

V jednoduchosti by sa dalo povedať, že EKS je systém, ktorý drží ostatné systémy v rovnováhe. Ak napríklad naše telo má v sebe zápal, alebo sa uvoľňuje množstvo stresových hormónov, EKS je tu od toho aby tieto systémy dostal do rovnováhy. Dostáva vaše telo do kľudu, pripomína mu aby ste sa najedli, vyspali, zabudli na traumatické zážitky a chránili seba a svoje telo.

THC ako rastlinný kanabinoid bol nápomocný pri objavení tohto systému. Pozorovaním rádionuklidovo označených molekúl THC, sa zistilo, že tieto sa viažu len na tento systém tela. Väzby sa tvorili v mozgu i v celom tele. THC sa bolo schopné naviazať vďaka svojej podobnosti s našími vlastnými molekulami EKS. S neustálymi objavmi nových rastlinných kanabinoidov (CBD, CBG, CBC, CBC, CBN a mnohé iné) zisťujeme, ako ovplyvňujú náš EKS a pomáhajú pri liečbe a prevencii mnohých ochorení.

Zdroje a ďalšie informácie

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2241751/
https://www.youtube.com/watch?v=oJbOQ9P2NYQ&list=PLLZ7MGC3XxsdOBNJ_bhRqG-kky-vGqDyH&index=42&ab_channel=TEDxTalks
https://en.wikipedia.org/wiki/Endocannabinoid_system

Štítky
Konope

Komentáre

Diskusia je prázdna.

Tento e-shop využíva cookies a bez ich použitia nie je schopný fungovať.

Súhlasím
Nesúhlasím