Vedeli ste, že Konope sa už od pradávna používa v Himalájach na liečenie výškovej choroby. Najstarší nález konope pochádza zo 6. tisícročia pred n.l. Na farmakologické účely bolo konope používané už v neolite v Ázii, približne 5500 rokov pred naším letopočtom. V konopných semenách sa nachádza vzácny vitamín K. Zo stoniek konope bol v Číne vyrobený prvý papier na svete už 95 rokov pred Kristom. Toaletný papier z konope je omnoho ekologickejší ako bežný toaletný papier. Konope je dvojdomá rastlina, t.z. vytvára samčie a samičie rastliny. Najbližším príbuzným konope je chmel Humulus Lupulus. Konope pochádza pravdepodobne z centrálnej Ázie odkiaľ bolo človekom rozšírené do celého sveta. Konope má tri základné druhy: Cannabis sativa, Cannabis indica a Cannabis ruderalis. Novorodenci dostávajú endokanabinoidy pri kojení v materskom mlieku, aby dostali chuť k jedlu a naučili sa jesť. Podľa legendy sa Buddha pred osvietením, živil len jedným konopným semienkom denne. Povesť hovorí, že Šiva, jeden z bohov Hinduizmu, objavil konope a vysial ho v Himalájach. Novorodenci dostávajú endokanabinoidy na počiatku kojenia od matiek v materskom mlieku, aby dostali chuť do jedla a naučili sa jesť.
História konope

História konope

17. 04. 2021, 18:54

Konope sa s najväčšou pravdepodobnosťou prirodzene vyskytovalo v centrálnej Ázii, odkiaľ ho ľudia rozšírili do celého sveta. Práve tu sa začala používať ako rastlina na vlákno. Bavlna a ľan sa začali používať až omnoho neskôr. Ľudia využívali taktiež semená konope, konopnú múku a olej konope ako súčasť stravy. Mnoho archeologických nálezísk v oblastiach dnešnej Činy dokazuje pestovanie konope už v prehistorickej dobe. Objavujú sa zvyšky konopných látok, konopnej múky a dokonca konopného papiera. Konopný papier sa vyrábal drvením morušovej kôry a následným lisovaním s konopnými vláknami. V dnešnej dobe sa konopný papier znova dostáva do popredia aj s ohľadom na jeho väčšiu ekologickosť oproti drevu a masívnej ťažbe dreva, ktorá vyplýva z veľkého dopytu. Okem iného už bol pokusne vyrobený aj konopný toaletný papier. Aby podobné výrobky mohli byť reálne komerčne využité, treba ešte spraviť pár krokov vo výskume.

Govt. Authorised Bhang Shop, Jaisalmer, Autor: Tom MaiseyVyužívanie konope na obradné účely a na liečenie sa objavuje v rôznych starých kultúrach po celom svete, ako napríklad v hinduistickej. Boh Šiva sa spája s konopným nápojom Bhang a s príbehom o stvorení sveta. Tento najuctievanejší hinduistický boh údajne užíval Bhang aby sa ponoril do svojho vnútra a využil božské sily. Na Internete nájdete množstvo receptov a variantov tohto nápoja. Napríklad Bhang Masala. V Indii sa konope používa na liečbu mnohých ochorení, tlmenie bolesti, odbúravanie stresu a podobne.

Rozšíreniu konope smerom na západ napomohli najviac kmene Skýtov. Konope si niesli so sebou ako prenikali do Európy a pestovali ho na územiach, kde si zakladali svoje nové osady. Objavy konopných vlákien, ale aj nádob podobných kadidlu so zvyškami konope, sprevádzajú Skýtov až do Európy. To dokazuje praktické aj obradné využitie konope v ich kultúre. Rastlina sa postupne dostala do všetkých kútov Európy. Rimania, Španieli aj severské kmene používali konopné vlákna, konopný papier, konopný olej a mnohé iné produkty z konope. V Európskych krajinách sa využívalo konope na rôzne duchovné obrady. V Egypte sa konope hojne využívalo na výrobu lán. Egypťania ho využívali v medicíne na výrobu rôznych mastí a liečbu zápalov. Konope si postupne razilo svoju cestu naprieč Afrikou. V arabských krajinách sa stal hašiš veľmi populárny či už na bežné užívanie alebo pri náboženských rituáloch. Keď Španieli a Angličania začali objavovať Ameriku, sprevádzalo ich na týchto cestách práve konope. Laná na lodiach boli vyrábané väčšinou z tejto rastliny. Konopné vlákno sa tiež vbíjalo medzi drevá, čím slúžilo ako izolácia proti vode. Dlho sa predpokladalo, že pestovanie konope do Ameriky priniesli Angličania. Súčasné archeologické vykopávky na severe Ameriky však dokazujú, že už Vikingovia priniesli konopné semiačka na pobrežie nového sveta.

Konope ako rastlina prešlo dlhú cestu a je súčasťou mnohých starých aj dnešných kultúr. Napriek tomu, že si v histórii prešlo svojimi vzostupmi a pádmi, ľudia dnes znovu objavujú jeho široké spektrum využitia a čím ďalej tým viac výhod konopných výrobkov oproti podobným výrobkom z iných materiálov.

Zdroje a ďalšie informácie

https://en.wikipedia.org/wiki/Cannabis
Rowan Robinson – Veľká kniha o konopí

Štítky
Konope

Komentáre

Diskusia je prázdna.

Tento e-shop využíva cookies a bez ich použitia nie je schopný fungovať.

Súhlasím
Nesúhlasím