Vedeli ste, že Konope sa už od pradávna používa v Himalájach na liečenie výškovej choroby. Najstarší nález konope pochádza zo 6. tisícročia pred n.l. Na farmakologické účely bolo konope používané už v neolite v Ázii, približne 5500 rokov pred naším letopočtom. V konopných semenách sa nachádza vzácny vitamín K. Zo stoniek konope bol v Číne vyrobený prvý papier na svete už 95 rokov pred Kristom. Toaletný papier z konope je omnoho ekologickejší ako bežný toaletný papier. Konope je dvojdomá rastlina, t.z. vytvára samčie a samičie rastliny. Najbližším príbuzným konope je chmel Humulus Lupulus. Konope pochádza pravdepodobne z centrálnej Ázie odkiaľ bolo človekom rozšírené do celého sveta. Konope má tri základné druhy: Cannabis sativa, Cannabis indica a Cannabis ruderalis. Novorodenci dostávajú endokanabinoidy pri kojení v materskom mlieku, aby dostali chuť k jedlu a naučili sa jesť. Podľa legendy sa Buddha pred osvietením, živil len jedným konopným semienkom denne. Povesť hovorí, že Šiva, jeden z bohov Hinduizmu, objavil konope a vysial ho v Himalájach. Novorodenci dostávajú endokanabinoidy na počiatku kojenia od matiek v materskom mlieku, aby dostali chuť do jedla a naučili sa jesť.
Konope a jeho využitie v kuchyni

Konope a jeho využitie v kuchyni

27. 08. 2021, 00:28

Konopná rastlinka sprevádza civilizáciu ľudstva od dávnych čias. Človek ju využíval na výrobu konopných lán, tkanín, na prípravu rôznych liečivých mastí a nápojov. Šamani po celom svete ju používali na svoje magické spojenia so svetom duchov. Veľmi dôležitú úlohu ale plnila ako súčasť stravy a dnes sa pomaly znova dostáva do jedálnička na celom svete.

Konopné semiačko bolo primárnou výživou v období hladu v Číne, Austrálii a Európe ešte za druhej svetovej vojny. Semenami konope sa dnes živí veľká časť indickej chudoby. Vyrábajú rôzne zeleninové jedlá, ktoré dopĺňajú o konopné semiačka a tým vytvárajú plnohodnotnejšiu výživnú stravu z jednoduchých surovín. Juhoafrické kmene pre svoje deti varia kašu z mletých konopných semiačok.

Konopné semiačka dodávajú jedlám tú správnu, ľahko orieškovú chuť. Poslúžia tiež na výrobu rôznych smoothies i zdravého konopného mlieka. Obsahujú všetky základné aminokyseliny a mastné kyseliny a sú najúplnejším proteínom v rastlinnej ríši. Semeno obsahuje:

  • 26 až 31% surového proteínu
  • 6% karbohydrátov
  • 5 až 10% tukov a
  • 12% surovej vlákniny

Edestin, obsiahnutý v konopnom proteíne, sa podobá na globulin v krvnej plazme a je veľmi ľahko stráviteľný a využiteľný naším telom. Je dôležitý pre náš imunitný systém, pretože má jedinečnú schopnosť stimulovať produkciu protilátok proti invazívnym látkam v tele. Konopný edestín je natoľko kompatibilný s tráviacim ústrojenstvom človeka, že štúdie v roku 1955 v Československu dokázali jeho významný vplyv pri liečbe tuberkulózy. Prehlásili konopné semiačko za jedinú súčasť stravy, ktorá napomáha pri liečbe TBC.

Semiačka si môžete kúpiť v lúpanej i nelúpanej podobe. Lúpaním konopných semienok však prichádzajú o isté množstvo účinných látok. Treba si preto dávať pozor na voľbu správneho výrobcu, ktorý používa šetrný spôsob lúpania konopných semiačok aby aj po vylúpaní obsahovali, čo najviac prospešných látok.

 

Okrem konopných semiačok je možné v strave využiť aj veľmi zdravý konopný olej. Či už ho konzumovať ako doplnok stravy, 1 až 2 lyžice denne, alebo ho pridávať do varenia a to hlavne v studenej kuchyni. Odporúčame ho do šalátov, dochutenie omáčok či prívarkov a my sme ho vyskúšali aj na dochutenie obľúbených orechových masiel. Mňam! :) Nemal by sa však zahrievať na viac ako 180°C, pretože potom stráca množstvo svojich zdraviu prospešných látok. Má špecifickú jemne orieškovú chuť, ktorá Vaše jedlo určite obzvláštni.

Konopný olej získavaný z konopných semiačok má mimoriadne bohatý obsah nenasýtených mastných kyselín. Vo významnom množstve obsahuje kyselinu linolovovú a alfa-linolovovú, omega 3-mastné a 6-mastné kyseliny. Už pri dennej dávke 10 až 20 gramov konopného oleja, čo je približne jedna veľká polievková lyžica, sa dá pokryť odporúčanná denná dávka týchto mastných kyselín.

Podobne ako konopné semiačka obsahuje množstvo telu prospešných látok. Konopný olej má mimoriadne bohatý obsah nenasýtených mastných kyselín. Vo významnom množstve obsahuje kyselinu linolovovú a alfa-linolovovú, omega 3-mastné a 6-mastné kyseliny. Už pri dennej dávke 10 až 20 gramov konopného oleja, čo je približne jedna veľká polievková lyžica, sa dá pokryť odporúčanná denná dávka týchto mastných kyselín. Obsahuje tiež vitamíny, minerály i vzácny proteín globulín edestín.

Konopný olej sa dá používať zvonka na pokožku a samozrejme aj vnútorne. Oceníte predovšetkým jeho výhody ako:

  • protizápalové pôsobenie
  • ľahkú stráviteľnosť
  • blahodárne pôsobenie na pokožku
  • podporu normálnej funkcie imunitného systému
  • obsah kyseliny DHA (dokosahexaénová kyselina), ktorá je potrebná pre správny vývoj mozgu a očí dieťaťa

Z konopných surovín je možné vymyslieť nepreberné množstvo jedál. V kuchyni sa dajú taktiež využiť zvyšné časti konopnej rastliny. Napríklad konopné listy môžete pridávať do šalátov na spestrenie. Ako inšpiráciu Vám prinášame tri jednoduché pokrmy.

 

Bhang

Tradičný indický liečivý nápoj. Na jeho prípravu sa používajú listy a kvety konope, zmiešané s rovnakým dielom korenia, klinčeku, muškátového orechu a kvetu. Celá táto zmes sa zmieša s trochou vody, poprípade mlieka. Tento nápoj je plný antioxidantov a má pozitívny vplyv na našu náladu.

 

Tahini pasta z konopného semiačka

Jednoducho rozmixujete hrsť olúpaných pražených konopných semiačok s troškou konopného oleja. V chladničke vydrží dlho a je skvelá ako doplnok do varenia, ovsenej kaše či len tak na chlieb.

 

Banánový chlebík

2 zrelé banány, 150ml bieleho jogurtu, 3 vajcia, 3pl medu, konopné semiačka, 120g konopnej múky a 120g celozrnnej múky, 2čl kypriaceho prášku. Banány rozmixujeme s jogurtom, vajciami a medom. Pridáme múku, semiačka a kypriaci prášok. Všetko poriadne rozmiešame. Vlejeme do formy na pečenie a pečieme na 160 stupňov cca 1h 40min.

 

Dobrú chuť! :)

 

Štítky
Strava

Komentáre

Diskusia je prázdna.

Tento e-shop využíva cookies a bez ich použitia nie je schopný fungovať.

Súhlasím
Nesúhlasím