Vedeli ste, že Konope sa už od pradávna používa v Himalájach na liečenie výškovej choroby. Najstarší nález konope pochádza zo 6. tisícročia pred n.l. Na farmakologické účely bolo konope používané už v neolite v Ázii, približne 5500 rokov pred naším letopočtom. V konopných semenách sa nachádza vzácny vitamín K. Zo stoniek konope bol v Číne vyrobený prvý papier na svete už 95 rokov pred Kristom. Toaletný papier z konope je omnoho ekologickejší ako bežný toaletný papier. Konope je dvojdomá rastlina, t.z. vytvára samčie a samičie rastliny. Najbližším príbuzným konope je chmel Humulus Lupulus. Konope pochádza pravdepodobne z centrálnej Ázie odkiaľ bolo človekom rozšírené do celého sveta. Konope má tri základné druhy: Cannabis sativa, Cannabis indica a Cannabis ruderalis. Novorodenci dostávajú endokanabinoidy pri kojení v materskom mlieku, aby dostali chuť k jedlu a naučili sa jesť. Podľa legendy sa Buddha pred osvietením, živil len jedným konopným semienkom denne. Povesť hovorí, že Šiva, jeden z bohov Hinduizmu, objavil konope a vysial ho v Himalájach. Novorodenci dostávajú endokanabinoidy na počiatku kojenia od matiek v materskom mlieku, aby dostali chuť do jedla a naučili sa jesť.

Konopná masť na ekzém

Ekzém (dermatitída) je chronické svrbivé ochorenie kože, ide o neinfekčné ochorenie, môže byť alergického aj nealergického pôvodu. Alergický ekzém (atopická dermatitída či kontaktná dermatitída) býva veľmi častý. V akutnej fáze sa prejavuje začervenalými, suchými, svrbivými ložiskami, kde sa v neskôr môžu tvoriť mokvavé ranky. Chronická forma ekzému sa prejavuje zmenou farby kože, koža je suchá a hrubá.

Na pokožke je veľmi tenká tuková vrstva (oproti pokožke zdravého človeka) a tým je znížená bariérová funkcia pokožky.

Atopická dermatitída = Atopický ekzém

Ekzém vyvolaný alergénmi (ich vdýchnutím alebo prehltnutím) napr. rôzne zložky potravy, peľ, prach, chemikálie, pracie prášky a mnohé iné. Prejavy atopického ekzému sú často presne lokalizované podľa veku jedinca – deti do 2 rokov na tvári, hlave, krku. Staršie deti a dospelí na lakťoch a kolenách, dlaniach, členkoch.

Kontaktná dermatitída

Ekzém vyvolaný kontaktom s alergénom (alergénom môžu byť rôzne materiály, povrchové úpravy, mydlá a podobne). Príčinou je precitlivelosť imunitného systému = neprimeranou imunitnou odpoveďou a vznik zápalu.

Prejavy sú začervenanie kože, tvorba svrbivých a mokvajúcích raniek. (často podobné akné). Chronická forma se prejavuje svrbením, začervenaním a zhrubnutím kože.

Konopná masť a jej význam pri liečbe ekzémov

Prvým krokom je vyhnúť sa alergénu. Zlepšeniu prejavov ekzému napomáha strava obohatená o konopné semiačka, konopný olej, alebo CBD kvapky. Miestne prejavy na pokožke zlepšuje konopná masť.

Konopná masť obsahuje kanabidiol CBD, ktorý má protizápalové účinky. Ekzematické plochy vyčistí od patogénnych látok (zničí zápalové bunky), pôsobí v hlbších vrstvách pokožky a bráni šíreniu infekcie.

Dôležitú úlohu má vazelínový základ, ktorý konopnú masť tvorí, pokožku premastí a udržuje ju v stave podobnému zdravej pokožke.

V akútnom štádiu konopnú masť počas dňa opakovane nanášajte na postihnuté miesto. V rámci prevencie 1x denne.


Tento e-shop využíva cookies a bez ich použitia nie je schopný fungovať.

Súhlasím
Nesúhlasím